Už to tady bylo nepřehledné, tak jsem stránku rozdělil. Omlouvám se za klikání navíc.
WB/UCI a Fritz 8 CZ. Utility a návod pro WB/UCI enginy ve Fritzovi. Také konvertor pro Genia, hodně štěstí a trpělivosti při té snaze.
Moje turnaje enginů.
Download - Nějaké UCI a WB enginy ke stažení, linky na jejich stránky.
Knihovny pro Togu, Fruit, Polyglot (formát *.bin)
Na stránkách WBEC byl dříve ke stažení PolyGlot 1.4. Leo už stránku zrušil, tato verze 1.4 potřebuje ke svému chodu knihovnu cygwin.dll. Teď v sekci nové nabízí link ke stažení varianty PolyGlot 1.4w (moje záloha), která už nic takového nepotřebuje. Já zatím ze zvyku pracuji s původní verzí 1.4.
Polyglot je utilita umožňující spuštění motorů s UCI protokolem pod Winboardem, tedy proti WB2Uci.exe obrácený konvertor. To je pro mě osobně nezajímavé, ale ten program umí též z příkazového řádku vytvářet již zmíněné binární knihovny. Vše je popsáno v souboru Readme, tu část, týkající se vytváření knihoven jsem si dovolil přeložit (moje angličtina je a zřejmě na věky bude katastrofální, použil jsem Translator a výsledný text vznikl porovnáváním jeho překladu a původního textu v angličtině, tak snad jsem tam nezanesl nějaké chyby). Překlad k dispozici zde. S tou Lacrossovou jsem byl nespokojen, je moc krátká a úzká.
Aktuální verze:
Nesnáším knihy, které opakují stále stejné varianty. Takže proti piplaným speciálům pro Playchess, kdy se hraje stále jedna varianta, to není zase tak výhodné. Co se týká různých derivátů, u všech hráčských knihoven vyházeny simultánky, blicky, rapidy a partie naslepo, jediná výjimka jsou simultánky Kasparova proti repre týmům; vše, co uvedení hráči zahráli nejméně třikrát a to celé vždy spojené se starší betou ph-book2010):
ph-book2010 - Základní varianta, 27.5/16.3MB (Tohle je vždy ten základ, s jehož pomocí vznikají ty laděné podvarianty, např. s repertoárem hráčů. Ale ty zde nabízené požívají starší verzi takového základu.)
ph-book2010-stockfish3 - 27.5/16.3MB. Na základě testů u Sedata, mých vlastních a v Salechardu (tam je již stránka mimo provoz) pokus vyladit knihu pro StockFish, verze č.3 a to již dříve popsaným způsobem.
Další deriváty a klony:
ph-book2010-small - Úsporná varianta, 1.6/2.6MB
ph-book2010-C00_C19 - Hraje vždy Francouzskou obranu (a v ní kdeco), nebo se alespoň o to snaží. Variace na způsob tématických knih, které jsem dříve dělal pro Spike.
ph-book2010-B06_B09 - Hraje vždy Pircovu obranu, nebo se alespoň o to snaží. Pokud by někdo chtěl na nějaké další zahájení (aktuálně jsou rozdělané C20-C59 a C60-C99), ať se ozve.
ph-book2010-topalov - Podle repertoáru Topalova.
ph-book2010-anand - Podle repertoáru Ananda.
ph-book2010-kasparov - Podle repertoáru Kasparova.
ph-book2010-karpov - Podle repertoáru Karpova.
ph-playchessbook - Zde jsou základem partie z Engine Room na Playchessu. Jinak styl při vytváření byl podobný, jako je popsán u verze ph-book2008.
ph-book2010-depth30 - Zde je omezena hloubka na prvních patnáct tahů. Mají-li se testovat jen motory a nikoliv knihovny, potom tuto délku považuji za optimální. Osm či devět z CEGT/CCRL atd. mi připadá příliš málo.
ph-book2010-varied - Tahle verze je zase spíš do Pocket Fritze, chcete-li s ním hrát a pokud možno ne stále stejná zahájení.
Staré verze:
ph-book2010-stockfish2 - Na základě testů u Sedata pokus vyladit knihu pro StockFish, verze č.2 a to způsobem, popsaným u verze 2008.
ph-book2010-stockfish - Na základě testů u Sedata pokus vyladit knihu pro StockFish a to způsobem, popsaným u verze 2008.
ph-book2008 - Snad jsem trochu zúročil své zkušenosti s binárním formátem. Sem tam nějaká slabší varianta se objeví, ale excesy, jako u laděných knihoven předchozí verze už ne. Druhá vada je, že některé varianty jsou až moc krátké, většina končí v 15.tahu. Také ta velikost je méně jak poloviční proti předchozí verzi, 3.2MB (1.9MB zabalené). Ladění pro jednotlivé motory nebude. Navíc po zkušenostech se starou verzí nehodlám k tomu používat partie stažené odjinud, kde hrají s kdovíjakými knihovnami. Chcete-li se pokusit vytvářet vlastní binární knihovnu, tak se napřed mrkněte na překlad části návodu Polyglota zde. A samotný způsob, jaký byl použit u této knihy, pak je zde.
ph-book - zde jsem si docela vyhrál s pravděpodobnostmi úvodních tahů, teď to chce vyzkoušet. Možná, že bude potřeba pár malých oprav. Náhrada za standartní performance.bin (nebo book.bin u Fruita). Není to ovšem příliš sladěné hlavně s Togou, pro tu je lepší ta specializovaná verze níže.
ph-gambitbook - Gambitová varianta, snad povedenější, než ta pro Spike. Jediná chyba je, že jsem třetí vrstvu, která měla zajistit variabilitu v královském gambitu bílými omylem naimportoval za černé, takže hraje až příliš často 3.Jf3 g5 4.h4 a 5.d4. Oprava by byla pracná, Polyglot neumí importovat fragmenty (jen tahy z nějaké pozice), takže bych první tři vrstvy musel z větší části dělat znovu. Zatím na to kašlu. Výběr partií byl možná důkladnější, než pro Spike, ale záleží, co s tím ten Polyglot vlastně provedl, musí se to zkusit.
ph-exoticbook - Poněkud exotická varianta, alespoň co se počítačových knihoven týká. Vedle úplných zvláštností, třeba 1.a3, hraje např. i poměrně běžné věci, jako Skandinávskou, Španělskou bez a6 i Jf6 a pod. Od varied knihovny se liší tím, že se programově vyhýbá těm nejvíce obehraným variantám (mezi počítačovými programy), i když třeba po 1.Jc3 to do Francouzské, nebo Caro-Kanna oklikou může vést - a tam už není žádný filtr, který by zahrál něco nestandartního, leda snad 4.f3 ve Francouzské po 3.-de4 by se mohlo občas objevit. Mělo by to být srovnatelné s Odd bookem pro Spike, výše. Zápas těchto dvou knihoven vyhrál o bod Spike, viz stránka mých turnajů.
ph-variedbook - V tomto případě jsem se s tím nepáral. Cokoliv Polyglot našel v databázi, to zařadil do repertoáru, myslím někam do hloubky 3-4 tahů. Pak byla připojena stejná databáze partií, jako v předchozím případě (viz výše ten návod ...). Náhrada za standartní varied.bin (nebo varied.book.bin u Fruita)
Ladění pro motory:
Využíval jsem počítačové partie daných motorů. Ale protože se hrají divné varianty na CCRL i na solidnějším CEGT, upouštím od této metodiky, o kus výše je již k dispozici betaverze nové základní knihovny, zkompilované podle vylepšených pravidel. Ta jsem si postupně určil na základě zkušeností s mými knihovnami. Zde uvedené knihovny jsou staré a občas vyhodí podivnou variantu. Ty se tam pravděpodobně zanesly právě z CCRL a CEGT, pokud výsledné skóre překročilo určitá procenta. Na druhé straně, většinou s nimi programy udělají lepší výsledky, než s neladěným starým ph-bookem. Ono to vyřazení knihovny soupeře má také nějaké plusy.
loop-ph-book - U těchto knihoven tvoří úvodních 8 tahů výběr z partií Loopa, co jsem kde sehnal. Podmínkou byla alespoň min/tah a hw nejhůř srovnatelný s mým, tedy ne např. SSDF. Pak byla připojena stejná databáze partií, jako v předchozích případech. Náhrada za standartní performance.bin. Loop sám o sobě nepodporuje nativní knihovny, je to jen pro případ, že ho spouštíte přes Polyglot.
toga-ph-book - Stejně jako u Loopa.
fruit-ph-book - Stejně jako u Loopa.
glaurung-ph-book2beta9 - Stejně jako u Loopa. I tento projekt končí, ladit se bude k nové verzi, později.
Knihovny s repertoárem hráčů
Všechny mají kromě importovaných partií ještě "záchranou" vrstvu, pro případ, že by se hrálo nějaké zahájení, na které nemají partie v databázi. V případě turnajového použití pozor zejména na partie dřívějších hráčů. Některé varianty byly totiž téměř vyvráceny. Proto třeba na playchess spíše nedoporučuji. Zkoušel jsem třeba Kasparova a výsledkem byla napůl prohraná pozice v B22 po nějaké oběti na g6 ... . Také je dobré vědět, že partie jsou importovány maximálně do 29.tahu, kvůli omezení velikosti (obvykle tak 1.5 MB). Knihovny starých mistrů, Anderssena a Čigorina, mají "záchranou vrstvu" místo Lacrossovy performance.bin moji ph-gambitbook.bin, jsou proto o dost větší. Bývalý korespondenční mistr světa Estrin má pak první vrstvu korespondenční, druhou praktické a teprve třetí je záchranná. Někteří, zejména dřívejší hráči mají v databázi méně partií, takže to také může být někde dost krátké. Korčnoj zřejmě 1.e4 hrával jen v mladším věku, takže na Zajcevovu variantu Španělské musí nastoupit performance. U Milese, například, se vlastně nedá příliš mluvit o repertoáru, je z toho spíše takový solidnější "exotic" book. Jiní, např. Alburt (A57) a Basman (třeba 1.g4, 1.e4 g5) jsou tu kvůli zajímavým variantám, které hrávali. Vím i o pár starších jménech, které by se sem ještě hodily - ale třeba Morphy má těch partií dost málo.
Kde je za jménem #, byly do knihovny použité partie i z letošních TWIC, poslední 708 myslím, z 3.6.2008.
Adams(#) *
Alburt *
Alechin *
Alexejev(#) *
Anand(#) *
Anderssen *
Andersson *
Aronjan(#) *
Basman *
Bagirov *
Běljavskij *
Boleslavskij *
Botvinnik *
Bronštejn *
Capablanca *
Carlsen(#) *
Čiburdanidzeová(#) *
Čigorin *
Estrin *
Fine *
Fischer *
Gelfand(#) *
Geller *
Gligorič *
Griščuk(#) *
Gufeld *
Hübner(#) *
Chalifman(#) *
Cholmov *
Ivančuk(#) *
Jakovenko(#) *
Jusupov *
Kamskij(#) *
Karjakin(#) *
Karpov *
Kasparov *
Keres *
Korčnoj *
Kostenjuk(#) *
Kramnik(#) *
Larsen *
Lasker *
Leko(#) *
Ljubojevic *
Mamedjarov(#) *
Miles *
Morozevič(#) *
Nimcovič *
Nunn *
Petrosjan *
Plaskett *
Polgárová J.(#) *
Polugajevskij *
Ponomarjov(#) *
Portisch *
Psachis *
Radjabov(#) *
Reshevsky *
Rubinštejn *
Seirawan *
Short *
Smyslov *
Sosonko *
Spasskij *
Svěšnikov *
Svidler(#) *
Širov(#) *
Štejn *
Tal *
Tarrasch *
Timman *
Topalov(#) *
Uhlmann *
Vaganjan *
Xie Jun(#) *
Češi, pár Slováků, imi- a emigrantů zde. Ovšem nedal jsem tomu moc, jen partie z Megabáze, takže tam např. u aktivních hráčů chybí třeba letošní extraliga atd.
Babula *
Cvek *
Duras *
Filip *
Flohr *
Ftáčnik *
Hába *
Hausner *
Hráček *
Hort *
Jansa *
Kaválek *
Láznička *
Lechtýnský *
Meduna *
Mokrý *
Movsesjan *
Navara *
Opočenský *
Oral *
Pachman *
Plachetka *
Polák *
Prandstetter *
Přibyl *
Réti *
Smejkal *
Štoček *
Štohl *
Vološin *
Votava *
Kdo studuje třeba Dynamickou strategii zahájení, tak zajímavý test mi napadá: Fruit(+jansa) - Toga(+svěšnikov/nebo +korčnoj).
V posledních dnech jsem měl možnost testovat zkušební Sedatovu Perfect13x. V tempu 10+10 hrála Rybka 2.3.2a/32 (+perfect13x) proti Toga 1.4.3beta. V prvních 100 partiích měla Toga mou ph-book2008.bin a prohrála 35.5:64.5 (+15=41-44). Ve druhé stovce pak Toga měla Spitaleriho poslední knihu pro Glaurung (cca 4.4MB) a prohrála ještě více, 33.5:66.5 (+12=43-45). Je to v rámci statistické chyby, ale vždy je lepší těsně vyhrát, než opačně :).
Knihovny dalších autorů:
Performance - standartní performance.bin od Marca Lacrosse, známý z Togy a Fruita (tam je pod názvem book.bin). Malá kompaktní knihovna, poměrně úzký repertoár, někdy příliš krátké varianty. Ale byl vytvářena velmi solidně, takže je dost nadčasová, chyby tam asi nenajdete. Stránka autora je chessbazaar.mylivepage.com.
DClarge - knihovna od Dana Corbita, příliš jsem ji zatím nezkoušel. Nalezena na Lacrossových stránkách, link o řádek výš.
Glaurung 2 - knihovna pro Glaurung 2, od Salva Spitaleriho. Předcházelo několik verzí se stejným názvem, tato je snad z 18.5.2008. První verze se mi moc nezdály, tato už vypadá slušně. Na stránce Glaurunga glaurungchess.com/ hledejte případný link na novější verze. Pro Glaurung je nutný název book.bin, u Togy a Fruita se to dá nastavit parametrem.
TDDB-book - od Denise Mendozy, zatím nezkoušeno. Objevila se začátkem června. Stránka autora je computerchessengines.mylivepage.com.
Na stránkách RWBC-download jsou ke stažení další dvě binární knihy od Günthera Simona. Vzhledem k tomu, že je tam podmínka o distribuci pouze od RWBC, nekopíruji sem link přímo. Na požádání je ale pošlu, pokud by stránka RWBC byla delší dobu mimo provoz.
Knihovna Jeroena Noomena pro Rebel není kompaktibilní s Polyglotem, stejně jako NaumBook.
Knihovny pro Spike (formát *.scb)
Aktuální turnajová:
ph-book2010-spike.scb, 7,7MB v rozbaleném stavu (5MB *.rar). Ale protože Spike je momentálně mrtvý motor, nijak moc jsem se nezabýval s nastavováním, je to jen vedlejší projekt té databáze pro novou binární knihovnu. Mohlo by se ukázat, že stará verze je lepší, s těmi jsem si svého času docela vyhrál. Nové 4.1.2010
SpikeTurnPH-Book.scb, nová verze z 20.11.2007, přes 6MB v rozbaleném stavu (přes 4MB *.rar).
Tématické na zahájení:
Všechny tyto knihovny obsahují i nějaký základ, aby program nebyl bez teorie, pokud se Spike do daného zahájení nedostane. Ty solidnější by teoreticky šly například použít i v turnaji motorů.
Soubory jsou přesouvány na chesspraga.cz - Hosting90 konečně zvýšil prostor, jak sliboval. Může se stát, že nějaký link nebude funkční. V tom případě hledejte na staré adrese - jedná se o free hosting mylivepage.com, z čehož vyplývají tři nepříjemnosti - a) je týdenní limit pro stahování, ten ovšem v současnosti stačí, b) po kliknutí se otevře stránka, na které probíhá odpočet 30s, teprve potom se soubor stáhne, c) není žádná záruka dostupnosti, server může být také přetížen.
SpikeFrenchBook2.scb - již upraveno na základě odehraného zápasu Spike 1.2 - Hiarcs X54. Ale že by tam již nebyla žádná díra? Přeci jen ten testovací zápas byl dost krátký. V každém případě Francouzská Spike nevadí, kde nebyl vinou předchozí příliš široké knihovny prohraný, Hiarcse spíše přehrával.
SpikeFrenchBook.scb - ponechal jsem i tu původní velkou knihovnu, jejíž zásluhou prohrál Spike černými tři partie z osmi. Ale pro trénik by se mohla hodit více.
SpikeCaroKannBook.scb - zdá se ovšem, že toto zahájení Spike příliš nesvědčí. Do turnajů spíše nedoporučuji. Ale záslouhou této knihovny jsem například přišel na to, že Spike drtí Hiarcse v zavřené Sicilské. Nová verze 11 má ovšem knihovnu novou, třeba to opravili :).
SpikePircBook.scb - Proti Shredderovi 10 nerozhodný zápas 8:8. Po počátečních problémech se Spike v Pircce docela "chytal".
SpikeScotchBook.scb - ještě nebylo vyzkoušeno.
SpikeD00-D09Book.scb - S Loopem nakonec prohra 7:9. Nic moc, ale Loop je určitě trochu lepší program.
SpikeOddBook.scb - méně častá zahájení, mezi počítači, 1.f4, 1.b4, 1.b3, občas i něco horšího, černými Alechinova, Skandinávská, Dámské fianccheto, Milesova, Polská, Stará Ben-Oni, Holandská a podobně. Rovněž prohra s Loopem, tentokrát o tři body, ale tady samozřejmě žádný div, naopak, drželo se to docela slušně. Do turnajů určitě nebrat, některá hraná zahájení nejsou korektní, jiná by zase hře počítače neměla vyhovovat. Jedním z cílů této knihovny je pokusit se najít méně obehraná zahájení, která by Spike přeci jen mohl i proti počítačům hrát.
SpikeGambitBook.scb - nehraje gambity na 100%, ale při úvodních tazích 1.e4, 1.d4 a vašem 1.f4 si s velkou šancí nějaký gambit zahrajete. Pro souboje počítačů nedoporučuji, podle mého názoru jim hledání kompenzace za materiál nevyhovuje. Za jediné snad použitelné gambity pro turnaje motorů považuji Volžský a Skotský, snad i Norský, pro mě překvapivě Budapešťský a Blackmar-Diemer, alespoň co se variant hraných v mých turnajích týká. Zde jich je ale opravdu moc a některé nejsou korektní určitě.
SpikeC50-C59Book.scb - Italská, Evansův Gambit, Dvou jezdců, pasivně třeba i Uherská (3.-Se7). Chtělo by to někdy vyzkoušet, jestli ty varianty jsou dostatečně korektní pro souboje motorů. Samozřejmě, pokud zahrajete Sicilskou, stylově preferuje hlavně Sozina se Sc4 ("Promiňte, já hraji Italskou, a Vy?"). Zkoušeno se Shredderem, ale jen jednou Shredder bílými. Zkusil jsem to ještě s Togou, ta 1.-e5 hraje častěji, prohra o dva body.
SpikeSizilian_g6Book.scb - Sicilská s g6 (2.-g6, klasická dračí i moderní dračí po 2.-Jc6). Na 1.c4 pak nejčastěji 1.-c5 a 1.-g6, kvůli šanci na přechod do Maroczyho varianty. Ještě jsem si s tím trochu hrál, od 18.12. nová verze, změny se týkají klasického draka, aby tam bílými nehrál jen hlavní variantu s f3. Zkoušeno s Fritzem, ale mockrát se téma nehrálo.
SpikeSizilian_e5Book.scb - Sicilská s e5 (Svěšnikov, Najdorf, Boleslavskij i "předčasné" 4.-e5 po 2.-Jc6. S variantami po jiných tazích jsem tentokrát příliš neexperimentoval, takže by se to v jiných případech mělo blížit mé turnajové knihovně.
SpikeC20-C29Book.scb - Bílými hraje hlavně Vídeňskou, zbytek jen okrajově. Pokud mu černými zahrajete Sicilskou, tak tentokrát může zkusit 2.b3. S touto knihovnou porazil Fruita 2.2.1 o bod.
SpikeC40-C49Book.scb - Bílými hraje hlavně hru Čtyř jezdců, protože na Skotskou má samostatnou knihovnu. Také s touto knihou porazil Fruit o bod.
SpikeC60-C67Book.scb - Také zajímavá otázka, co všechno se na tu Španělskou dá hrát, mezi počítači, kromě 3.-a6. Berlínská asi určitě, 3.-Sc5 snad také, ale projde třeba 3.-g6, nebo 3.-Jge7? Proč by se to jinak nehrálo více, kdyby to bylo dobré?
SpikeC68-C79Book.scb - Od výměnné varianty až k čemukoliv kromě 5.-Jxe4 a 5.-Se7. Samozřejmě, přehozením tahů se může dostat i jinam, po 5.d4 třeba do C84, nebo i do otevřené varianty atd. Snažil jsem se to udělat variabilní, takže semtam se může přihodit třeba i Durasem oblíbené 5.Jc3.
SpikeC80-C83Book.scb - Otevřená varianta Španělské, snažil jsem se to udělat variabilní. Pokud soupeř zahraje Ruskou, je zde více preferováno 3.d4, v Sicilské může zde zkusit 2.g3.
SpikeC84-C89Book.scb - Zavřená varianta Španělské, cokoliv kromě 6.Ve1 b5 7.Sb3 d6 8.c3 0-0, tedy např. Marshall. V Sicilské může zde opět zkusit 2.c3.
SpikeC90-C95Book.scb - Zavřená varianta Španělské, zbytek, kromě Čigorinova Ja5.
"Ediční" plán:
Vzhledem k tomu, že o dalším vývoji programu Spike není nic známo, asi již nemá smysl pokračovat v tvorbě dalších knihoven. Maximálně čas od času upravím turnajovou.
Staré verze ph-book.scb:
SpikeTurnPH-Book070710.rar - předchozí verze turnajové knihy.
SpikeTurnPH-Book070409.rar - předchozí verze turnajové knihy.
SpikeTurnPH-Book070106.rar - předchozí verze turnajové knihy.
SpikeTurnPH-Book061214.rar - první verze nové turnajové knihy.
ph-book29112006.scb - poslední funkční verze. U těch dalších již nastaly ty výše zmíněné problémy s kompilací, buď kvůli nedostatku paměti, nebo je tam nějaký limit velikosti.
ph-book09112006.scb - snad třetí verze. V mých turnajích s ní Spike odehrál docela dobře Super Engines - 5.místo, 11.5/22, před Shredderem, Hiarcsem 10, Togou a oběma 64bitovými Zappy.
ph-book11102006.scb - snad druhá verze, odehrála zápasy Spike proti Zappům a gambitový mač se Shredderem.
ph-book23082006.scb - úplně první verze, původně vytvořená pro PH-CCC, když jsem zjistil, že pro Spike není ke stažení žádná knihovna, pouze BookBuilder. Neobsahuje skoro žádné gambity, nevím jistě, myslím že je téměř celá jen z počítačových partií.
Pro Cerebro (formát *.obk)
ph-book2010-cerebro - Vedlejší produkt binární databáze. Max. hloubka 60, minimálně 3x hráno, těch pár blicek, co jsem zkusil, nevypadalo z knihovny většinou špatně. Nové 4.10.2010
ph-book_try3-68x2 - Mělo to být do hloubky až 68 půltahů, ale dle autora se ukládá jen prvních 60. To x2 znamená, že pozice musela být k zařazení do knihy v databázi nejméně dvakrát. 26.6.2008
ph-book_try3-68x3 - A zde to samé, jen pozice musela být v databázi nejméně třikrát. 26.6.2008
ph-book_try3-68x4 - A zde to samé, jen pozice musela být v databázi nejméně čtyřikrát. 4.7.2008
Pro Thinker (formát *.dat)
ph-book2010thinker - Zabalené 1,4MB, rozbalené pak 5,1MB. Jen takový vedlejší produkt tvorby nové binární knihy. Už si nepamatuji detaily z minula, takže nevím, proč je to teď 3x menší ... . Nové 4.1.2010
ph-book_try1 - Zabalené skoro 4MB, rozbalené pak přes 13MB. Jen takový vedlejší produkt. Použil jsem podobnou databázi, jako u Cerebro. Sám jsem zvědav, co z toho vylezlo. Nevím nic o tom, jak se ten MakeBook nastavuje. Prostě jsem zadal jméno databáze a vylezl soubor asi třikrát větší, než originální knihovna.
Stromy pro ChessBasi (formát *.ctg)
Formát *.ctg má dvě obrovské nevýhody, pokud je vytvářen importem partií:
a) Nelze ručně měnit pravděpodobnosti zahrání, lze to jen ovlivnit změnou samoučících hodnot. Pro ty je vyhrazen jen integer, tedy +-128 (v praxi max 125), jinak se přetočí tachometr a hodnoty se mohou pohnout úplně jiným směrem.
b) Vše, co je ve stromu přiřazeno k jednotlivým tahům, se skrytě týká pozic, do kterých vedou! Z toho vyplývá jeden velice nepříjemný důsledek, počítači pak nevysvětlíte, že zatímco po 1.e4 c6 (e6) 2.d4 je nejlepším tahem d5, tak po 1.d4 d5 2.e4 je to určitě de4, nikoliv e6 a c6. Partií na Caro-Kann a Francouzskou je samozřejmě mnohem víc, než na Blackmar-Diemer. Změnou samoučení na maximum jsem dostal de4 na nějakých 30 procent (u gambitových knihoven) ...
PH-TestBook2012 - 17.8 MB. Po rozbalení přijatelných 66 MB. Podobný smysl, jako u přechozích verzí, určeno hlavně pro testování motorů. Importováno pouze do hloubky 28 tahů, praktické partie ne starší 2,5 roku od určitého ELO, podobně korespondenční tak do 5 let a dokonce i nějaké počítačové, pokud se hrálo na velmi dlouhý čas a slušném hw. Kvůli sloučení těchto partií (a také úspoře místa) smazány statistiky ELO. Byly rovněž vyházeny partie kratší, jak 25 tahů. Doporučené nastavení je min 3 partie pro zahrání z knihy, normální, nikoliv turnajová kniha a maximální délka nějak rozumně, třeba do 25.tahu - když to uděláte příliš krátké, motory v těch nejhranějších variantách budou objevovat objevené a vzhledem k použitému počtu partií (asi 30 tisíc) a parametru min_use=3 se stejně většinou tolik tahů z knihovny hrát nebude. S barevným označením tahů jsem se u této verze vůbec nezabýval. Podobná velikost, jako u předešlé verze, možná trochu solidnější. Zatím to ještě není finální verze, probíhají testy - ale nějaká hrubka objevena nebyla, zatím největší kandidát na vyřazení je nějaké "antirybkovské" Dd7 v C02, což jsem viděl kdysi už u Sedata. Nové z 2.1.2012
PH-TestBook2011 - 18.2 MB. Po rozbalení přijatelných 66 MB.
KingGambit - 16.6MB. Po rozbalení přijatelných 75MB. Prioritně nastavená, aby se vždy pokoušela o královský gambit. Pokud se soupeř vyhne, potom se většinou snaží hrát gambit jiný, anebo má sklon hrát f4/ resp. f5, případně něco méně obehraného. Jako pojistka pro zbývající zahájení zde slouží importovaná stará knihovna Rebela 10. Poslední změna 1.2.2010, nějaké úpravy ještě budou. Aktuálně je testována na sedatchess.com s motorem Zappa II Mexiko a kupodivu je zatím jen o 26ELO odů horší, než stejný motor s knihou Perfect13. Na to, jakou má aktuálně královský gambit pověst a na to, jak starý základ je ten od Rebela 10 po jiná zahájení, mi to připadá vynikající.
Zero-CTG - Dvě prázdné ctg knihovny, hodí se například, pokud chcete nechat hrát zápas motorů s jejich vlastními nativními knihovnami. Jednomu motoru přidělíte první a soupeři druhou (aby GUI neopakovalo odvetu se stejným prvním tahem ...) a oběma pak musíte nastavit správně použití jejich vlastních knihoven v UCI nastavení, obvykle OwnBook=true.
Zbylé nabídky v *.ctg jsou jen vybrané knihovny Chessmastera, lze je využít pro turnaje s CM v Chessbasi. Všechny mi připadají až příliš krátké, byť dostatečné.
CM10 - nejedná se o originální knihovnu, je to import free knihoven pro personality Nextas a 8777 Chessmastera 8000.
CM10-Josh - originál z CM10 importovaný do Chessbase.
CM10-gambit - originál z CM10 importovaný do Chessbase.
CM10-trapper - originál z CM10 importovaný do Chessbase.
Mám odněkud stažené jakési tématické knihovny pro Chessmaster. Možná je nakonvertuji časem také.
Pro Deep Sjeng (formát *.bok)
Jen takový vedlejší produkt. Když už jsem měl databáze partií, proč neudělat knihu i ve Sjengovi, když už vím, jak na to? V současné době nemám v plánu vytvářet něco dalšího. S verzí 2.7 přišla i lehce opravená originální knihovna, ta je pravděpodobně o něco lepší, než tyto. Ty byly alternativou ke knihovně verze 2.5, která občas vedla do prohrané pozice, zejména v královské indické.
sjeng25-books - Zjistil jsem, že knihovny pro Sjeng 1.6 nejsou použitelné se Sjengem 2.5. A tak čtyři knihy znovu, pgn2 a pgn3, k nim i fritz3 a fritz4 - ve Sjengovi lze totiž importovat *.fbk. Seženete-li si konvertor, asi by se tam takto daly importovat i jiné, třeba Genius.. stejná databáze, ze které jsem tvořil binární knihovny. PGN3 znamená, že tah musel být pro přidání hrán alespoň třikrát. Nové 12.2.2007
sjeng16-books - A zde v jednom souboru ty staré pro Sjeng 1.6. Dvakrát dvě verze z PGN, první byla z databáze připravené na první verzi LoopPH-Book.ctg, druhá pak z databáze pro novější binární knihovny
Romichess (formát *.dat)
ph-book2010-romichess - Jen po letech takový pokus, když už mám tu databázi na binární knihy. Opět kvůli velikosti hlavně korespondenční a počítačové dlouhé nové partie. I tak se to zase nafouklo na 22,9/2,5MB. Jo a prý funguje jen v serii NGx ... Nové 4.1.2010
ph-book2010-romichessP3k - to samé, ale pro zřejmě nejnovější verzi P3k. Nové 12.1.2010
RomiPH-Book - Autor se na talkchess zmínil, že by se mu hodila silná knihovna. Tak jsem podnikl několik pokusů. Zde jen několik nejzajímavějších. Bohužel je to dost obludný formát, prý kvůli nějakému samoučení. Nejsem si jistý, zda to někomu stojí pro tak slabý program si zabrat po rozbalení třeba i 100MB (u nepovedené čtyřky). Ale s Romichess si můžete dobře zahrát, protože se s ním zatím dá i vyhrát, ELO se pohybuje kolem 2150 (Na OpenWar). Je to ovšem WB engine, takže buď Arenu, nebo konvertor WB2UCI pro Fritz. S parametry si nelámejte hlavu, velikost hash je standartně 32MB. Jen je tam nutné dát řádek ohledně hodnocení vždy za bílého. Problém se silou knihoven je i v Romichess, nedá se to korigovat ručně a ani importovat zvlášť za černé i bílé, to by věci také pomohlo. První verze. Hlavně korespondenční partie, snad i nějaké počítačové z CEGT. Autoři s ní hrají na Open a Chess War a pochvalují si ji, na OpenWar začali bez ní s 0.5/5, nyní mají 11.5/19 (27.3.). Většinou ovšem slabí soupeři, uvidí se v dalších kolech. V ChessWar Romichess postoupil do céčka, tam se zatím držel nad sestupovými příčkami, v závěru autoři nasadili 64bitovou verzi a postup utekl jen o půl bodu!. Pozdější verze knihoven se mi zřejmě nepovedly. Vzhledem k nedokumentovaným funkcím se import v Romichess chová z mého pohledu nestandartně a nevím moc, co s tím. Import velkého počtu partií vede k obrovskému nafouknutí knihovny a žádnou větší kvalitu přitom nezaručuje.
RomiPH-GambitBook - Tohle je pro zahrání. S programem této síly a takovou knihovnou si zahrajete docela dobře.
RomiPH-ExotBook - Opět pro zahrání, podobně jako GambitBook. Zde hraje dost výstřední tahy, ještě více a hůře, jak podobný OddBook pro Spike.
Kompletní sbírka je na
http://rubinus.mylivepage.com/file/471_RomichessOpeningsBooks. Kromě nepříliš povedených pozdějších verzí 2-4 jsou tam i rádoby tématické, vybrané z databází s výběrem jako Sf1-c4, Sf1-e2 - cílem bylo udělat vždy trochu jiný repertoár. Problém u Romichess je ovšem, že knihovna se musí jmenovat vždy stejně, takže je nejlepší ponechat ty nepoužívané v zabaleném stavu a rozbalit si vždy tu, se kterou chcete hrát.
Další vývoj těchto knihoven jsem zastavil.
|